HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-05-02 14:29:50
A+ A- Printo artikullinImzot George Frendo: në Shqipëri, marrëdhënie të mira ndërmjet të krishterëve e myslimanëve, por duhet bashkëpunuar më shumë“Panorama ndërkombëtare ka ndryshuar shumë pas ‘pranverave arabe’ të Egjiptit e Tunizisë, pas luftës në Libi, pas shpërthimit sirian e pasojave të tij në gjithë Lindjen e Mesme”: kështu pohoi kardinali Zhan-Pier Rikard, duke hapur dje, punimet e Takimit të tretë të ipeshkvijve dhe të delegatëve të Konferencave Ipeshkvnore të Evropës për marrëdhëniet me myslimanët. Deri nesër, në qendër të vëmendjes, në Londër, kumtimi i Ungjillit në kontekstin e dialogut me myslimanët.
Nga ana e tij, kreu i Këshillit Papnor për dialogun ndërfetar, kardinali Zhan Lui Turan, kujtoi rëndësinë që pati për dialogun me myslimanët, vizita e Papës Benedikti XVI në Liban, takimi i tij me krerët islamë dhe ngritja e Qendrës Ndërfetare në Vienë të Austrisë. Kjo e fundit shërben edhe si kanal për të denoncuar dhunimin e lirisë fetare e për të inkurajuar përvojat pozitive. E tillë është përvoja e Shqipërisë, siç theksoi sot pasdite në Takim, përfaqësuesi i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare, imzot George Frendo, ipeshkëv-ndihmës i kryedioqezës metropolite të Tiranë-Durrësit. Pikërisht, nga Londra, ai na flet për takimin, por edhe për marrëdhëniet ndërmjet të krishterëve e myslimanëve shqiptarë. Ta dëgjojmë….RealAudioMP3
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama