HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Shkenca dhe etika >  2013-06-12 15:20:39
A+ A- Printo artikullinSARS i ri: sipas OBSH-së, virusi ka mundësi të shkaktojë pandemiKoronavirusi i ngjashëm me SARS-in (që njihet si gripi i pulave), i cili tani quhet Mers (Middle East Respiratory Syndrome) ka mundësi të shkaktojë një pandemi globale. Alarmin e jep Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila i këshillon mjekët ta mbajnë virusin nën vëzhgim. E njëjta vëmendje u duhet kushtuar edhe dy varianteve të virusit të gripit, H5N1 dhe N7N9. Përsa i përket variantit të ri të gripit të pulave, OBSH-ja nënvizon se ka dëshmuar tashmë se mund të përhapet me shpejtësi në botë.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama