HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Audiencat dhe Lutjet e Engjëllit të Tenzot >  2013-07-07 17:00:12
A+ A- Printo artikullinPapa Françesku paraqet Nënë Terezën si shembull për t’u ndjekurDje pasdite, në takimin me të rinjtë, që përgatiten për jetë meshtarake e rregulltare, në Sallën e Palit VI, duke folur për durimin e rregulltarëve e të rregulltareve, Papa i porositi të dalin nga vetvetja për të takuar Krishtin. Ka dy dalje, kujtoi Ati i Shenjtë, njëra, drejt takimit me Krishtin, drejt jetës së amshuar; tjetra, drejt të tjerëve, për të takuar Krishtin! Nëse ti bën vetëm njërën, kjo nuk shkon! Unë mendoj në këtë çast për Nënë Terezën. Ishte e zonja, kjo motër.. Nuk kishte frikë nga asgjë, nga askush e shkonte nëpër rrugë. E nuk kishte frikë as të gjunjëzohej dy orë rresht para Zotit. Mos kini frikë të dilni nga vetvetja, në lutje, në veprimtarinë baritore. Të jeni të guximshëm në lutje e në kumtimin e Ungjillit. Si Nënë Tereza!
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama