HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Udhëtimet apostolike  >  2013-07-27 15:31:03
A+ A- Printo artikullinKonferenca Ipeshkvnore Kombëtare e BrazilitËshtë më e madhja në botë, me 279 Qarqe kishtare, nga të cilat, 44 Dioqeza Metropolitane; 213 Dioqeza, 3 Heparki, 11 Prelatura, 1 Ekzarkat, një Ordinariat për besimtarët e ritit lindor, pa ipeshkëv të vetin, një Ordinariat ushtarak dhe një Administraturë Apostolike personale (São João Maria Vianej). Ka 459 ipeshkvij, nëntë kardinaj, 5 me të drejtë zgjedhore: Geraldo Majella Agnelo, Raymundo Damasceno Assis, João Braz de Aviz, Claudio Hummes, Odilo Pedro Scherer; 4, mbi moshën 80 vjeçare: Serafim Fernandes de Araújo, Paolo Evaristo Arns, José Freire Falcão, Eusebio Oscar Scheid.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama