HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Bamirësi dhe solidaritet >  2013-08-06 16:20:51
A+ A- Printo artikullinKardinali Turkson në Hiroshimë: bomba atomike, plagë e frikshme për njerëziminBomba atomike e hedhur mbi Hiroshimë hapi një “plagë të frikshme” për krejt familjen njerëzore: kështu tha sot kardinali Peter Turkson, gjatë vizitës në Memorialin e Paqes, kushtuar viktimave të bombardimit. Qyteti japonez e përkujtoi pikërisht sot 6 gushtin e vitit 1945, në praninë e kryetarit të Këshillit Papnor për Drejtësinë e Paqen. Kardinali Turkson do të qëndrojë në Hiroshimë deri të premten për të marrë pjesë në nismën “Dhjetë ditë për paqen”, organizuar nga Konferenca Ipeshkvnore lokale, në kujtim të viktimave të këtij qyteti dhe të atyre të Nagasakit, ku ra bomba tjetër.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama