HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-08-19 13:45:06
A+ A- Printo artikullinKongresi misionar argjentinas. Papa: kumtojeni Jezusin, të çliruar nga tundimi i kërkimit të rehatisë“Dilni nga vetvetja, për të shkuar në periferitë gjeografike dhe ekzitenciale, për ta kumtuar Jezusin e për ta bërë të njohur mesazhin e tij”. Kështu shkruan Papa Françesku në një mesazh drejtuar Kongresit kombëtar misionar të Argjentinës, që u hap dje në qytetin Katamarka. Papa i falënderon pjesëmarrësit për zellin dhe uron që kongresi të japë ndihmesë të çmuar për thellimin e frymës misionare. Shpirti Shenjt, uron Papa, ju dhëntë forcë, ju ndihmoftë për të vepruar pa frikë e me guxim dhe ju çliroftë nga tundimi i rehatisë”.Kongresi, në të cilin marrin pjesë më se një mijë misionarë argjentinas, kryesohet nga ipeshkvi i Katamarkës, imzot Lui Urbank. Marrin pjesë shumë argjentinas si dhe prelatët e Brazilit, Venezuelës, Meksikës, Guatemalës, Ekuadorit, El Salvadorit.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama