HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-09-01 11:29:16
A+ A- Printo artikullinKushtet e përjetshme të dy motrave Françeskane të Zojës së Papërlyer në ShkodërMotrat Françeskane të Provincës së Zojës së Papërlyer në Shkodër në festë. Sot, gjatë kremtimit të Meshës solemne në Kishën e Shën Françeskut në Gjuhadol, udhëhequr nga kryeipeshkvi Shkodrës, imzot Massafra, motër Irenea Lekaj nga Novosella e Gjakovës dhe motër Mirela Marku nga Iballa e Pukës, i bënë kushtet e tyre të përjetshme në jetën rregulltare, pranë Motrave Françeskane të Zojës së Papërlyer.
Në Meshë, motra eprore provinciale, motër Marjana Mirdita, pranoi kërkesën e dy motrave të reja shqiptare për një jetë rregulltare, e kështu lutja e motër Irena e Mirela u vendos mbi altar nga kryeipeshkvi Massafra, në shenjë të përkushtimi të përjetshëm Hyjit e në shërbim të popullit.
Thirrja për jetën e shuguruar është gjithnjë nismë e Zotit. Krishti thërret e njeriu përgjigjet me jetën e vet. Për pasojë, adhurimi e shërbimi janë dy sjellje, që duhet të karakterizojnë gjithnjë jetën rregulltare të një personi, sepse siç thoshte Shën Pali “nuk jetoj unë, por Krishti jeton në mua”. Meditim e shërbim: dy sjellje, që s’mund të ndahen. Meditimi e adhurimi i Zotit dhe shërbimi ndaj të tjerëve, pa mbajtur asgjë për vete: kjo është “zhveshja” nga çdo gjë e atyre, që jetojnë një jetë të përkushtuar e të shuguruar.
Pastaj, nuk duhet harruar se kushtet e jetës së shuguruar, që janë virtyte të jetës rregulltare. Bindja, si dëgjim i vullnetit të Zotit; varfëria, si kapërcim i çdo egoizmi, sipas logjikës së Ungjillit, që na mëson të kemi besim në Provaninë Hyjnore. Pastria si dhuratë e liri, që Zoti ua jep si dhuratë murgeshave e duke iu bindur, ato e kthejnë këtë dhuratë në liri edhe për të tjerët. Pra pastri e frytshme, pastri, që lind bij shpirtërorë në Kishë. Virtyti e kushti i tretë i motrave rregulltare, pastria, e kuptuar si karizëm e çmuar. Një Motër e shuguruara është motër e nënë e duhet të mbetet motër e nënë për të gjithë. Nuk mund të kuptohet Virgjëra e Shenjtë Mari pa amësinë e saj, nuk mund të kuptohet Kisha pa amësinë e saj e motrat rregulltare janë ikonë e Shën Marisë dhe e Kishës. T’ia ngulim sytë Jezus Krishti mbi Kryq: aty qëndron çdo domethënia e çdo shërbimi në Kishë, aty ku Ai, që është Zot, bëhet shërbëtor deri në dhurimin e plotë të vetvetes.
Këto tri mendime: vendosjen e Krishtit dhe të Ungjillit në qendër të jetës, ushtrimin e misionit si shërbim “dashurie” dhe ndjenjën e përkatësisë në Kishë, duke vepruar brenda e me të, për t’i dhuruar njerëzimit përmes Kishës, amësinë, dashurinë, butësinë, intuiten e nënës. Jini plot gëzim sepse është bukur të ndjekësh Jezusin, është bukur të bëhesh ikonë e gjallë e Zojës dhe e Kishës Shenjte, Nënë. Po ja në mikrofonin e Radio Vatikanit dëshmia e motër Irenea Lekaj, ta dëgjojmë .......RealAudioMP3
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama