HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-09-08 17:33:37
A+ A- Printo artikullinAtë Aleksandër Tezei, rektori i ri i Bazilikës së Shtëpisë Shenjte në LoretoQë sot, atë Aleksandër Tezei është rektori i ri i Bazilikës së Shtëpisë Shenjte të Loretos, duke zëvendësuar atë Xhovani Viabilen. Emërimi u bë nga Provinca e Piçenës e Fretërve Kapuçin. Atë Tezei do të jetë edhe rojtar i kuvendit loretan e president i “Kongregacionit universal të Shtëpisë Shenjte”, drejtori i së cilës do të vazhdojë të jetë atë Xhuzepe Santareli. Ndër emërimet e tjera, parashikohet kthimi i atë Marçelo Montanarit si sekretar i Kongregacionit.
Rektori i ri, atë Tezei, është lindur më 25 shtator 1977, në Sant’Elpidio në Det. Filloi noviciatin më 7 shtator 2001 dhe u shugurua rregulltar më 14 shtator 2002, ndërsa meshtar më 23 janar 2010. Është marrë fillimisht me baritorinë e thirrjeve, por detyra e fundit e ka çuar në Rekanati, pranë Qendrës misionare te Provincës françeskane. Nga ana e tij, atë Viabile do të banojë në kuvendin e Rekanatit, por do të vazhdojë shërbimin si organist në Bazilikën e Loretos dhe si drejtor i Kapelës muzikore të Shtëpisë Shenjte.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama