HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-10-03 16:03:46
A+ A- Printo artikullinNesër qyteti i Shën Françeskut pret PapënAsizi përjeton sot vigjiljen e vizitës baritore të Papa Françeskut. Është papa i nëntëmbëdhjetë që prek tokën e Skamnorit, por i pari që mori emrin e tij dhe i dha frymën e tij papnimit të vet. Emocionet janë të shumta, priten fjalë e gjeste të forta, që japin shpresë, që ndezin besimin dhe i tregojnë udhën edhe bashkësisë qytetare. Që sonte fillojnë festimet për pajtorin e Italisë dhe kishte më se pesëdhjetë vjet që festa nuk përkonte me praninë e një Pape në Asizi.
Gazetat lokale shkruajnë në faqet e para : “Mirë se u ktheve, Françesk!” dhe në murin e sheshit të Bazilikës gjendet një parullë me shkrimin: “Papa Françesku, i thjeshtë mes të thjeshtëve”. Këtu Papa do të përqafojë të sëmurët, pastaj do të takojë të varfrit, së pari në banesën e ipeshkvit të Asizit e pastaj për drekë në mensën e Karitasit.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama