HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-10-15 11:39:07
A+ A- Printo artikullinKisha përkujton Shën KalistinMë 14 tetor Kisha përkujton Shën Kalistin I, Shën Venancin dhe Shën Dominik Loricaton. Shën Kalisti I, pasi u kthye në Romë, pas një dëbimi të gjatë në Sardenjë, u kujdes për një varrezë të krishterësh, që sot njihet me emrin Katakombet e Shën Kalistit. Në vitin 217 u zgjodh Ipeshkëv i Romës e Papë. Libri i Martirëve të Romës shkruan për të: “Pasi u torturua për një kohë të gjatë në burg, ku e lanë pa ngrënë dhe e rrahën çdo ditë, e hodhën nga dritarja e shtëpisë ku e kishin mbyllur, e mbytën në pus dhe kështu meritoi ngadhënjimin e fitores”.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama