HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Politika >  2013-10-14 18:52:37
A+ A- Printo artikullinSiri: 20 të vdekur në Idlib, viktima të një autobombe. Gjithnjë më e largët Konferenca e paqes “Gjeneva 2”.Përsëri gjak në Siri. Të paktën 20 vetë mbetën të vrarë pas shpërthimit të një autobombe në Idlib, në zonën veriperëndimore të vendit. Asnjë lajm për shtatë veprimtarët e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, rrëmbyer dje në të njëjtën zonë.Ndërkaq, veprimtaria diplomatike ka hyrë në rrugë pa krye, pas vendimit të Këshillit kombëtar sirian, grupi më i rëndësishëm i opozitës brenda koalicionit kombëtar, për të mos marrë pjesë në Konferencën e paqes “Gjeneva 2”. Grupi kërcënoi edhe se do të largohet fare nga koalicioni, në se do të vendosë të marrë pjesë në Konferencë. Ky qëndrim shqetëson posaçërisht Rusinë. Ministri i jashtëm i Moskës, Sergej Lavrov, u kërkoi SHBA-ve ta bindin koalicionin, që lufton kundër regjimit të Bashar al Assadit, të marrë pjesë në Konferencë. Nga ana e tij, sekretari i Shtetit amerikan, Xhon Kerri, duke takuar në Londër të dërguarin e OKB-së dhe të Lidhjes Arabe mbi krizën siriane, Lakhar Brahimi, nënvizoi se është tejet urgjente të caktohet një datë për Konferencën e paqes “Gjeneva 2”, si hap i parë i punës për Sirinë e re.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama