HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Audiencat dhe Lutjet e Engjëllit të Tenzot >  2013-10-18 15:20:05
A+ A- Printo artikullinPapa priti presidentin e Kamerunit: impenjim për paqen në AfrikëPapa Françesku priti sot në audiencë, në Vatikan, presidentin e Republikës së Kamerunit, Paul Biya. Gjatë bisedimeve, njofton një notë e Sallës vatikanase të Shtypit, u shpreh kënaqësia për marrëdhëniet e mira dypalëshe, që kohët e fundit janë forcuar edhe shumë në përfundim të bisedimeve për nënshkrimin e Marrëveshjes -kuadër mbi statusin juridik të Kishës Katolike në Kamerun. Nënshkrimi i dokumentit parashikohet së shpejti.“Në këtë perspektivë, vijon nota, u vlerësua shumë veprimtaria e Kishës Katolike në shoqërinë kameruneze, posaçërisht në fushën edukative e shëndetësore si dhe në favor të paqes e të pajtimit”. Së fundi, gjithnjë sipas notës, u fol edhe mbi disa sfida, që kanë të bëjnë me Afrikën subsahariane, duke nënvizuar impenjimin kamerunez për paqen në Rajon”.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama