HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Audiencat dhe Lutjet e Engjëllit të Tenzot >  2013-10-26 20:25:11
A+ A- Printo artikullinÇmimi Ratcinger. Papa Benedikti XVI bëri teologji “në gjunjë”; librat e tij rizgjojnë fenëLibrat kushtuar Jezusit, shkruar nga Benedikti XVI, krijuan mundësitë që shumë njerëz ta rizbulojnë ose ta përforcojnë fenë. Hapën, kështu, stinën e re të studimeve ungjillore. Këtë mendim shprehu sot paradite Papa Françesku, duke vlerësuar dy teologë, britanikun Richard Burridge dhe gjermanin Christian Schaller, me “Çmimin Ratcinger”.
Është hera e tretë që jepet ky çmim, i themeluar nga Fondacioni vatikanas “Joseph Ratzinger- Benedikti XVI”.

Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama