HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2013-10-29 13:21:11
A+ A- Printo artikullinJezuitët e Sirisë dënojnë tregtarët e armëvePër ta kuptuar e për ta ndalur konfliktin në Siri, “duhen njohur interesat e vërteta në lojë, në nivelin lokal, rajonal e ndërkombëtar, që nuk përkojnë me interesat e popullit sirian”. Ky sugjerim vjen nga mbledhja e Eprorëve Provincialë të Jezuitëve të Lindjes së Mesme e të Evropës, takuar në Romë të premten e kaluar. Në komunikatën përfundimtare, eprorët provincialë ndalen sidomos në problemin e trafikut të armëve, si faktor, që ndez e ushqen luftrat e veprimet terroriste, nga të cilat vuajnë popujt e Lindjes së Mesme. “Ne – shkruajnë jezuitët, duke përmendur Sirinë – bëjmë thirrje të ndalet furnizimi dhe shitja e armëve për palët në konflikt”. Në mesazh vihet në dukje edhe gjendja e bashkësive të krishtera, të pranishme në Siri, që nga koha e krishterimit të parë. Sipas jezuitëve, zgjidhje, që parashikojnë largimin e këtyre bashkësive, nuk janë të pranueshme.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama