HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Bamirësi dhe solidaritet >  2013-12-06 14:47:37
A+ A- Printo artikullinPapa Françesku për Mandelën: farkëtoi një Afrikë të re të Jugut, bazuar mbi pajtimin e barazinëNjeri, që ia kushtoi jetën krijimit të një Afrike të re të Jugut, në të cilën, të gjithë qytetarët të kenë dinjitet të barabartë. Kështu shkruan Papa Françesku, në telegramin e ngushëllimit për vdekjen e Nelson Mandelës, liderit historik afrikanojugor, që ndërroi jetë mbrëmë në Pretoria, në moshën 95 vjeçare. Duke u bashkuar me vajtimin e mbarë botës, Papa ia beson Zotit shpirtin e Mandelës dhe vë në dukje impenjimin e tij të vazhdueshëm për t’u dhënë të njëjtin dinjitet të gjithë qytetarëve të vendit. Mandela, shkruan Ati i Shenjtë, arriti të farkëtojë një Afrikë të re të Jugut, ndërtuar mbi themelet e patundura të mospërdorimit të dhunës, të pajtimit e të së vërtetës. Lutem, përfundon Papa, “që shembulli i presidentit të ndjerë të frymëzojë brezat e ardhshëm të afrikanojugorëve, që ta vendosin drejtësinë dhe të mirën e përbashkët në vendin e parë të aspiratave të tyre politike”.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama