HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2014-01-19 16:32:17
A+ A- Printo artikullinAfrika Qendrore: ndeshje të reja, sulmohet një Kishë katolikeNuk pushojnë ndeshjet në Republikën Qendroafrikane: më se dhjetë vetë mbetën të vrarë në Sibut, 160 km në veri të kryeqytetit Bangui, ku u sulmuan edhe lokalet famullitare të një kishe katolike. “U përpoqëm të lidhemi me Misca-n, forca e paqes afrikane, e me Sangaris(forca franceze), për të kërkuar ndihmë, por deri tani nuk ka ardhur asnjeri”, njofton një burim, që nuk dëshiron të njihet. Luftëtarët iu sulën, të premten, stacionit të autobusit e më pas, edhe tregut, duke i detyruar banorët të mbyllen në shtëpi ose të ikin pyjesh. Famullia dhe spitali u grabitën. U vodh edhe automobili i famullitarit, tregon një burim tjetër, duke shtuar se nuk mungojnë as të plagosurit.
Misca bëri të ditur se dërgoi trupa në qytetin me 25 mijë banorë, nyjë me rëndësi për transportet lokale, e frekuentuar posaçërisht për tregun vendas.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama