HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kultura dhe shoqëria >  2014-02-13 13:36:53
A+ A- Printo artikullinKremtohet 6-vjetori i shpalljes së Pavarësisë së KosovësGjashtë vjetori i Pavarësisë së Kosovës do të kremtohet edhe në Romë, më 17 shkurt, duke nisur nga ora 19.00, me një koncert të kitarristit kosovar, Petrit Çeku, pasuar nga pritja, që jep Shkëlqesia e Saj, zonja Bukurije Gjonbalaj, ambasadore e Republikës së Kosovës pranë Republikës së Italisë, në Pallatin e Kancelerisë, Piazza della Cancelleria, Romë.
Në programin e koncertit të kitarristit Petrit Çeku, përfshihen pjesë të kompozitorëve të mëdhenj, si Johann Sebastian Bach me Cello Suite No. 4 BWV 1010; Dionisio Aguado, me Fandago Variado, op.16; Joaquín Rodrigo, me Tres piezas españolas; Agustin Barrios me Chôro de saudade, Un Sueño en la Floresta.
Petrit Çeku, i lindur në Prizren, me studime të rregullta, të kryera nga Akademia Muzikore e Zagrebit, në Peabody Conservatory të Baltimorës, i vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare, ka dhënë koncerte në disa vende të Evropës e të Amerikës veriore. Tani, koncerti në Romë, për nder të një date kaq të rëndësishme, siç është kjo e Pavarësisë së vendlindjes, gjashtë vjet pas realizmit të kësaj ëndrre, së cilës kitarristi i mirënjohur i këndon me kitarrë të Ross Gutmeier.
Në përfundim të koncertit, pritja nga ana e Ambasadës së Republikës ë Kosovës në Itali.

Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama