HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Audiencat dhe Lutjet e Engjëllit të Tenzot >  2014-02-24 15:12:09
A+ A- Printo artikullinPapa: Jezusi nuk na lë vetëm udhës, ta ndjekësh, do të thotë të kesh një shtëpi“Ta ndjekësh Jezusin nuk është ide. Është të jesh gjithnjë në shtëpi”, në Kishë, ku Krishti i pranon të gjithë, edhe ata, që janë larguar. E pohoi Papa Françesku gjatë homelisë e Meshës, kremtuar sot paradite në Shtëpinë e Shën Martës.RealAudioMP3

Një djalë, që rrihet e përlaset përdhe, në mes të një turme të tronditur, të pafuqishme për të ndërhyrë. E një baba, që s’i ndahet Jezusit. E ndjek, duke iu lutur me gjithë zemër t’ia çlirojë të birin e nga djalli…
Është drama, me të cilën hapet Ungjilli i sotëm, të cilin Papa e kujtoi pikë për pikë: gumëzhitja e turmës, që diskuton pa dobi, Jezusi, që arrin e njoftohet për ngjarjen, zhurma, që pushon; babai, i mbërthyer nga ankthi, që del nga turma e vendos të shpresojë në Jezusin, edhe kur shpresat duken të shuara. E Jezusi që, i prekur thellë në shpirt nga feja e kulluar e këtij ati, e dëbon shpirtin e keq e pastaj përkulet ëmbëlsisht mbi të riun, që duket më shumë i vdekur sesa i gjallë dhe e ndihmon të ngrihet përsëri në këmbë:
Gjithë ky çrregullim, ky diskutim, përfundon me një gjest të vetëm: gjestin e Jezusit, që ulet dhe e merr fëmijën. Këto gjeste të Jezusit na bëjnë të mendojmë. Jezusi, kur shëron, kur shkon ndërmjet njerëzve dhe shëron ndonjë njeri, nuk e lë kurrë vetëm… Nuk është magjistar, as shtrigan e as mjek, që shëron e shkon në punë të vet: secilin e bën të rikthehet në vendin e tij, nuk e braktis në mes të rrugës. E gjestet e Zotit janë mrekullisht të bukura!”.
Ja edhe mësimi, shpjegoi Papa Françesku: “Jezusi, pohoi, na bën gjithnjë të kthehemi në shtëpi, nuk na lë kurrë vetëm, në mes të rrugës”. Ungjilli, kujtoi, është përplot me gjeste të kësaj natyre. Ringjallja e Lazrit; rikthimi në jetë i bijës së Jairit e të birit të vejushës. Por dhe delja e humbur, e rikthyer në vath ose monedha e rigjetur nga gruaja:
Sepse Jezusi nuk erdhi nga qielli vetëm, është bir i një populli. Jezusi është premtimi, që iu bë një populli; Zoti i përket këtij populli që, qysh prej Abrahamit, shtegton drejt premtimit. E këto gjeste të Jezusit na mësojnë se çdo shërim, çdo falje, na bën të rikthehemi gjithnjë në gjirin e popullit tonë, që është Kisha”.
Jezusi fal përherë e gjestet e tij, vijoi Papa Françesku, bëhen revolucionare ose të pashpjegueshme, kur e fal edhe atë, që është larguar pak si tepër, si tagrambledhësin Mateu e kolegun e tij, Zakeu. Përveç kësaj, rikujtoi Papa Françesku, Jezusi kur të fal, të kthen gjithnjë në shtëpi. E kështu, nuk mund të kuptohet Zoti pa popullin e Tij. Është absurditet ta duash Jezusin, pa e dashur edhe Kishën: ta dëgjosh Krishtin, por jo Kishën; ta ndjekësh Krishtin, larg nga Kisha, pohoi Papa Françesku, duke cituar e duke parafrazuar edhe një herë Palin VI: “Krishti e Kisha janë të bashkuar”, e sa herë që Krishti e thërret ndonjë njeri, e merr për dore e dhe e çon në Kishë. Prandaj, shtoi, është mirë që fëmija të pagëzohet në Kishë, në “Kishën nënë”:“E këto gjeste plot dashuri të Jezusit na bëjnë të kuptojmë se doktrina jonë po e quajmë kështu, ose ndjekja e Krishtit, nuk është ide, është të rrish vazhdimisht në shtëpi. E nëse ndonjëri nga ne mund edhe të largohet nga shtëpia për ndonjë mëkat, ndonjë gabim - Zoti e di - të shpëtosh, do të thotë të rikthehesh në shtëpi, me Jezusin, në Kishë. Janë gjeste dashurie. Një për një, kështu na thërret Jezusi ne, popullin e vet, sillet kështu me familjen e vet, me nënën tonë, Kishën Shenjte. Të meditojmë për këto gjeste të Jezusit”.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama