HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2014-04-01 16:53:22
A+ A- Printo artikullinToka e Shenjtë: ministri palestinez i turizmit takon Patriarkun Twal për vizitën e PapësVizita e Papës Françesku në Tokën e Shenjtë, roli i tij për zhvillimin e harmonisë mes popujve, ligjërimi i tij për paqen: këto ishin disa nga temat që u diskutuan në takimin e ministrit palestinez të turizmit Roula Ma’aya, me Patriarkun Latin të Jeruzalemit Fouad Twal, në Jeruzalem. Në njoftimin e faqes zyrtare të Patriarkatit të Jeruzalemit thuhet se në takim ishte i pranishëm edhe përfaqësuesi i autoritetit palestinez pranë Selisë së Shenjtë Issa Kassissiyeh.
Synimi ishte ai i analizimit, nga njëra anë, të programit të vizitës së Papës në Tokën e Shenjtë më 24-26 maj dhe, nga ana tjetër, theksimi i rëndësisë që ka kjo ngjarje për popullin palestinez, jo vetëm nga pikëpamja ekonomike, edhe pse të ardhurat kryesore të Palestinës i sjell turizmi, por mbi të gjitha nga pikëpamja shpirtërore. Ministri Ma’ayah theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të ministrisë palestineze me Kishën Katolike, për t’u siguruar një mikpritje sa më cilësore shtegtarëve që mbërrijnë nga gjithë bota.
Nga ana e tij, Patriarku Twal u shprehu mirënjohjen autoriteteve palestineze për angazhimin me të cilin po e përgatiten për ta pritur Atin e Shenjtë, theksoi rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet Kishës Katolike dhe shtetit palesitnez dhe i uroi punë të mbarë përfaqësuesit të sapoemëruar të Palestinës pranë Selisë së Shenjtë Issa Kassissiyeh
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama