HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Kisha >  2014-05-08 14:20:20
A+ A- Printo artikullinNë Sallonin e Librit në Torino, Vatikani bën edhe një herë thirrje për paqen në SiriU hap mbrëmë në Torino, edicioni i 27-të i Sallonit Ndërkombëtar të Librit, ku Selia e Shenjtë, për herë të parë, është e ftuar nderi. Që sot, Këshilli Papnor për Familjen, në bashkëpunim me Karitasin Italian, e ngritën edhe një herë zërin në favor të Sirisë. Ata kërkuan paqe për familjet siriane, fillimin e dialogut ndërmjet palëve në konflikt dhe lirimin e të gjitha pengjeve. Ndërkaq, vazhdon impenjimi katolik për të ndihmuar popullsinë lokale, pavarësisht nga vështirësitë dhe nga atmosfera e dhunës, tashmë e përgjithshme. Video me të cilën të dyja organizmat bëjnë thirrje për paqe, u projektua në Sallonin e Librit, i cili do të vazhdojë deri më 12 maj. Ky është njëri nga çastet e nismës “E vërteta është sinfonike(shumë zëra së bashku). E mira e njeriut dhe ndjenja fetare”. Me të, Kisha italiane dëshiron të verë në dukje kontributin e saj në përmasën universale të katolicizmit. Selia e Shenjtë është e pranishme në pavionin 3 të Sallonit të Librit në Torino.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama