HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Politika >  2014-07-03 16:55:00
A+ A- Printo artikullinLindja e Mesme: bashkësia ndërkombëtare kërkon të ndalet gjeratorja e dhunësTë ndalet gjeratorja e dhunës, është kërkesa e njëzëshme e bashkësisë ndërkombëtare, drejtuar të gjitha palëve të interesuara në Lindjen e Mesme, pas rrëmbimit dhe vrasjes së të riut palestinez në Jeruzalem, vrasje që, ka shumë gjasë, të jetë kryer për të marrë gjakun e tre të rinjve seminaristë izraelitë. Ndërkaq edhe në 24 orët e fundit nuk pushoi breshëria e raketave drejt Izraelit, nisur nga Rripi i Gazës. E edhe përgjigjja e Izraelit, që vijon të godasë territoret e kontrolluara nga Hamasi.

Etja për hakmarrje në Lindjen e Mesme rrezikon ta rrëmbejë situatën e ta flakë në një vorbull tensionesh, në të cilën mund të humbasin jetë të tjera njerëzore. Për këtë ka frikë bashkësia ndërkombëtare, që u bën thirrje të gjitha palëve. Thirrje nga sekretari i OKB-së, Ban Ki-moon, nga sekretari i Shtetit Amerikan, John Kerry dhe nga të gjitha kancelaritë evropiane, që e dënuan ashpër vrasjen. “Nëse i riu arab u vra për shkaqe nacionalistike, atëherë jemi para një akti të tmerrshëm, të urryer”, kështu u shpreh njëra nga familjet e seminaristëve hebrenj të vrarë. Gjaku do gjak e kush me gjak e nis, do ta mbarojë ca më keq me gjak, qorton patriaku latin Twal i Jeruzalemit.
Po tensioni mbetet shumë i lartë. Qeveria izraelite ka premtuar se do t’i dënojë ushtarakët, që vijojnë të botojnë kërcënime kundër arabëve në rrjetin shoqëror. Nga ana e tij, Hamasi vijon të premtojë se do ta bëjë Izraelin t’i paguajë shtrenjt të gjitha krimet”. Ndërsa tërë pasditen e djeshme në Jeruzalemin lindor vijuan ndeshjet ndërmjet palestinezëve e policisë së shtetit hebraik. Në të njëjtat orë, aviacioni izraelit goditi disa zona të Gazës, prej nga edhe sot vijuan të nisen raketa drejt Izraelit.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama