HomeRadio Vatikani
Radio Vatikani   
Në gjuhë të tjera  

     Home > Udhëtimet apostolike  >  2014-08-17 12:00:16
A+ A- Printo artikullinKështjella e HaemitNdërtuar në vitin 1421 për t’u mbrojtur nga piratët, kështjella e Haemit bëhet qendër ushtarake në vitin 1490. Brenda saj ndërtohen kazerma e burgje. Për këtë arsye, sheshi i fortesës është përdorur gjatë persekutimeve të të krishterëve në shekullin XIX, si vend për burgosjen dhe torturimin e gati 3 mijë të krishterëve. Perimetri i mureve është gati dy kilometra e brenda tyre, sheshi i madh mund të mbajë rreth 200 mijë vetë.
Share


Kush jemi Orari i programeve Shkruaji redaksisë Prodhime RV Links Në gjuhë të tjera Selia e Shenjtë Qyteti i Vatikanit Kremtimet liturgjike të Papës
Përmbajtja e kësaj faqeje gëzon të drejtën e autorit ©. Administratori / Web-team / Kushtet ligjore / Reklama